Nalewka z malin
aniagotuje.pl
aniagotuje.pl
 • Classificar esta receita!
 • A sua classificação
Ogólna ocena 0 0 oceny

Składniki

 • 1 kg świeżych malin
 • 11000 ml wódki 40 lub 45 %
 • 1400 g zwykłego cukruSprawdzona, tradycyjna nalewka malinowa, czyli nasza polska malinówka. To bardzo stary i niezawodny przepis na domową nalewkę malinową, która zawsze wychodzi. Idealnie klarowna i tylko z kilku składników. - tradycyjny przepis na polską malinówkę
 • Ilość porcji: 1500 ml malinówki
 • Kalorie: 29 w 10 ml
 • Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
 •  
 • Składniki
 • 1 kg świeżych malin 1000 ml wódki 40 lub 45 % 400 g zwykłego cukru Nalewka z malin Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
 • Na podaną ilość składników polecam użyć większy słój o pojemności minimum 2,5 l. Pod koniec powstało mi około 1500 ml nalewki z malin.  Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.  Domowa nalewka z malin podawana była kiedyś głównie do ostrych dań i przekąsek. Nalewka i drobne zakąski, to był idealny poczęstunek dla gości. Aktualnie robimy ją głównie dla przyjemności szykowania i posiadania w domu najwyższej jakości trunku. I mimo, że przemysł rektyfikacyjny ma aktualnie do zaoferowania ogrom najróżniejszych trunków, to nic nie zastąpi tej jakości, jaką uzyskamy szykując nalewkę w warunkach domowych.
 • Nalewka malinowa W moim przydomowym ogrodzie rosną maliny. Na szczęście maliny dobrze sobie radzą na działce leśnej i rosną gdzie chcą.. podobnie jak mięta :) Zbierz lub kup kilogram ładnych i dojrzałym malin. W razie potrzeby zdejmij je z szypułek, oczyść i przebierz z zepsutych, czy uszkodzonych sztuk. Maliny delikatnie przepłucz pod prysznicem z zimnej, bieżącej wody. 
 • Cały kilogram gotowych malin przełóż do dużego i czystego słoja. Ja używam uniwersalnego słoja, w którym szykuję większość nalewek. To słój o pojemności 3,8 l. Nigdy nie szykuję kilku nalewek na raz. Sezon idealnie wskazuje mi kolejność szykowania nalewek. Pierwsza jest nalewka z truskawek, potem nalewka z malin a następnie np. nalewka z wiśni, aronii, pigwy..
 • Do słoika z malinami wlej prawie całą wódkę. W przepisie podałam litr czystej wódki, ale do samych malin wlej póki co 800 ml wódki. 200 ml wódki (niecała szklanka) zostaw w butelce "na potem". Będziesz jej potrzebować za tydzień, gdy zlejesz nalewkę do osobnego naczynia i dodasz do malin cukier.  Porada: Do nalewki malinowej nie używam spirytusu a tylko czystą wódkę. Możesz jednak zrobić mieszankę wódki ze spirytusem. Nie dawaj jednak więcej niż 50 % spirytusu i zawsze najpierw wymieszaj wódkę ze spirytusem a dopiero po wymieszaniu obu alkoholi zalewaj nimi maliny. 
 • Po zalaniu malin wódką zakołysz kilak razy słojem, by pęcherzyki powietrza poszły do góry a wódka spenetrowała każdy zakątek w malinach. Słoik możesz zakręcić lub zamknąć wieczko, jeśli to wek. Swoje nalewki trzymam w kuchni na blacie przy oknie. Jest to słoneczne miejsce. Słój z przyszłą nalewką malinową zostaw tak na całe siedem dni. Każdego dnia lekko zakołysz słojem. Zawsze ulecą do góry zabłąkane pęcherzyki powietrza. 
 • Na zdjęciu poniżej moja nalewka malinowa po tygodniu leżakowania na oknie. Widać, że wódka zabrała razem z sokiem piękny kolor z owoców i proces maceracji przeszedł idealnie. Maliny zaś zrobiły się znacznie jaśniejsze. 
 • Po tygodniu czystą nalewkę przelej do mniejszego słoja. Słoik zakręć i odstaw obok słoja z samymi malinami. Do dużego słoja z malinami wlej zostawione wcześniej 200 ml wódki i wsyp 400 gramów cukru. 
 • Maliny z cukrem i pozostałą wódką zamieszaj dokładnie i zamknij słoik. Słój trzymaj w tym samym miejscu co wcześniej. Warto kilka razy dziennie zamieszać całość, by cukier szybciej się rozpuścił. Zawsze trzymam taki słój dwa dni. W tym czasie cukier całkowicie powinien się już rozpuścić.  Porada: Jeśli lubisz mniej słodkie nalewki, to możesz dać mniej cukru np. 300 gramów. Zamiast cukru można też użyć miód. Należy jednak pamiętać o tym, że nalewka z malin będzie miała specyficzny, miodowy posmak. 
 • Sok oraz owoce przecedzam przez sitko do słoika z dwa dni temu zlaną nalewką. Dokładnie odciskam cały słodki sok z owoców. Ostatecznie otrzymałam łącznie 1500 ml nalewki malinowej.
 • To jeszcze nie koniec. Po przecedzeniu resztek soku nalewka nie będzie klarowna. Aby można ją było spokojnie odłożyć do leżakowania, trzeba ją dokładnie przefiltrować z fragmentów owoców oraz innych zanieczyszczeń. 
 • Czego najlepiej użyć? Bardzo dobre do filtrowania nalewek są jednorazowe filtry przelewowe do kawy. Sama gaza może nie być wystarczająca, chyba, że użyjesz kilku warstw gazy/tetry. Sama używam czystych ściereczek muślinowych złożonych na pół, które służą mi wyłącznie do filtracji nalewek. Ściereczki muślinowe używane są głównie w kosmetyce (oczyszczanie twarzy). Według mnie są idealne do filtrowania nalewek :)
 • Dodam, że nie zawsze wystarczy jedna filtracja. Zanim przelejesz nalewkę do butelek i wyniesiesz ją do piwniczki, warto odstawić słój z nalewką na jeden dzień. Po tym czasie sprawdź, czy na dnie nie zebrał się osad i raz jeszcze przefiltruj nalewkę z malin. 
 • Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka malinowa będzie idealnie klarowna. Możesz ją przelać do kilku mniejszych butelek lub słoików. Nalewka z malin powinna leżakować np. w kuchennym schowku lub piwniczce minimum sześć miesięcy. 
 • Malinówka Wiem doskonale, że nalewka z malin może powstać na wiele sposobów. Niektórzy najpierw zasypują cukrem maliny a dopiero potem dodają alkohol. Jest kilka "szkół" na to ile alkoholu i jak silny alkohol dodaje się do malin. Przy domowych nalewkach korzystam zazwyczaj z receptur opisanych w książce "Praktyczna kuchnia domowa" z 1937 roku. Na podstawie zaleceń z tej własnie książki robię moją nalewkę malinową.
 • Nalewka z malin właściwości
 • Po krotce warto dodać, że oprócz walorów smakowych nalewka malinowa działa rozgrzewająco, więc osoby dorosłe mogą ją dodać do herbaty z odrobiną soku z cytryny. Nalewka malinowa ma dużo kwasów organicznych. Maliny nie były poddawane obróbce termicznej, więc malinówka ma właściwości detoksykujące. Rozgrzewa organizm, więc zaczynamy się pocić. Dzięki napojowi z nalewką malinową z całą pewnością szybciej pozbędziemy się przeziębienia. Oprócz działania przeciwgorączkowego, nalewka z malin ma też właściwości przeciwzapalne, rozkurczające oraz ściągające. Niektóre Panie piją łyżkę nalewki malinowej, by złagodzić bóle menstruacyjne.  Na koniec przypomnę jeszcze, że nalewka z malin nie jest gotowa do picia od razu po przefiltrowaniu. Malinówka powinna leżakować w chłodnej piwniczce przynajmniej pół roku, by osiągnęła idealny smak. Nie znaczy to oczywiście, że świeżo zrobiona nalewka z malin jest niepijalna. Możesz śmiało sprawdzić jak smakuje w początkowej fazie. Zapamiętaj jej smak i zrób kolejną próbę za pół roku :) Jaka jest Twoja ulubiona nalewka?

Instrukcje

Komentarze

Zaloguj się lub Zarejestruj się, aby dodać komentarz.