Karkówka dojrzewająca
kazimierzraczyński
kazimierzraczyński

Karkówka dojrzewająca

 • Classificar esta receita!
 • A sua classificação
Ogólna ocena 0 0 oceny

Składniki

 • 1,5 kg karkówka wieprzowej
 • 1/2 szklanki cukru
 • 1/2 szklanki soli
 • pieprz młotkowany z kolendrą, zmiażdżone ziarna jałowca, wędzona papryka, majeranek, czosnek,
 • gaza lub tzw. pończocha

Instrukcje

  Karkówkę przycinamy usuwając odstające kawałki, ma być równa , nie może być postrzępiona.
  Następnie mięso posypujemy 1/2 szklanki cukru, układamy w wysokiej blaszce, w ciągu 2 dni odwracamy karkówkę i zlewamy powstały płyn. Następnie myjemy karkówkę dokładnie osuszamy i obsypujemy powierzchnię karkówki połową soli dokładnie z każdej strony. Wstawiamy mięso ponownie do lodówki, zlewamy powstający płyn, przewracamy karkówkę po każdym zlaniu oraz po każdym zlaniu delikatnie solimy powierzchnię mięsa.
  Po około 4 dniach nie powinien już wyciekać płyn, gdy karkówka jest już sucha nacieramy jej powierzchnię ziołami, przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem (lub czosnkiem granulowanym). Możemy wykorzystać przyprawy jakie lubimy w ilości według naszych upodobań, ale bez przesady. Zostawiamy karkówkę z przyprawami na 1 dzień w lodówce, a następnie zawijamy karkówkę w gazę lub wkładamy do pończochy, związujemy sznurkiem. Wieszamy w przewiewnym miejscu u temp ok. 18-20 stopni. Karkówka ma tak wisieć około tygodnia (dłużej niż schab). Powierzchnia jej powinna być sucha i lekko twardawa. Po tygodniu nadaje się do konsumpcji.

  Ja proponuję poczekać na rozkrojenie nieco dłużej i przenieść karkówkę do lodówki, gdzie kartkówka powoli będzie dojrzewać (nie ściągamy gazy, pończochy).

  Karkówka ze zdjęcia została rozkrojona po ok. 3 tygodniach od rozpoczęcia jej przerabiania. Im karkówka dłużej będzie dojrzewać tym będzie lepsza.

Komentarze

Zaloguj się lub Zarejestruj się, aby dodać komentarz.